top of page

Feed gruppi

Questo post è di un gruppo suggerito

GESOhAO
22 aprile 2024 · ha pubblicato un post in Kitap Kulübü

İlahi Komedya - Dante Alighieri (1321)


Dante tarafından 1308 yılında yazılmaya başlanmış ve 1321 yılında sürgünde ölümünden hemen önce tamamlanmıştır. İtalyan edebiyatının en önemli epik şiirlerinden birisi olan eserin Dante tarafından verilmiş ismi Comedia'dır.


Modern İtalyancaya uyarlanarak Commedia adını alan esere üslubu sebebiyle 1360 yılında Giovanni Boccaccio tarafından Divina (ilahi) sıfatı verilmiş ve eserin ismi son halini almıştır. Divina Commedia (İlahi Komedya)...


Eser, modern İtalyancanın temelini oluşturması sebebiyle sadece İtalya'nın değil; dünya edebiyatının en önemli eserleri arasında sayılır. Bu saygınlık sebebiyle İtalya'daki metal 2 Eurolarda Dante'nin resmi bulunur.


Tüm edebiyat meraklılarının bildiği gibi eser Dante'nin ahirete yolculuğunu anlattığı epik bir şiirdir. Sırasıyla Cehennem, Araf ve Cennet olarak 3 bölümden oluşur.


Eseri ve yazarın hayatını incelediğinizde, eserde yazarın hayatının çok büyük etkisi olduğunu anlıyorsunuz. Hiçbir zaman açılamadığı çocukluk aşkı Beatrice, Beatrice'nin başkası ile evlenip erken yaşta ölümü, siyasi hayatının sonucu olarak hayranı olduğu Floransa'dan sürgün edilişi ve bir daha hiç göremeyişi…


Mardinli
Burcu Çalhan
Questo post è di un gruppo suggerito

GESOhAO
14 aprile 2024 · ha pubblicato un post in Kitap Kulübü

Lanetliler Körfezi - Wilbur Smith (1968)


1992 yaz döneminde Denizli İl Halk Kütüphanesinin raflarında gezinirken elime aldığım ve hayatımı derinden etkileyen bir kitap.


İlkokul 3. sınıfı bitirdiğim ve yaz tatilinde sokaklarda sürttüğümüz bir zamandı. O zamanlar ne teknoloji esiri olmuş çocuklar ne o AVM senin bu AVM benim gezen aileler vardı.


Renkli ama uzaktan kumanda olarak benim kullanıldığım (8 kanallı düğmeli Philips tüplü televizyon), TRT kanallarının yanı sıra Star TV ve Show TV'den başka kanalın olmadığı hayatımızdaki tek ilgi çekici teknolojik alet olan televizyonun en ilgi çekici zamanı; Star TV'nin Parliament Pazar Gecesi Sinema kuşağı olduğunu düşündüğünüzde pek de gerekli bir alet olarak gözükmezdi çocuklar için.


Yurdum insanının kitap okuma alışkanlığının; ne büyüklerde ne de küçüklerde (en azından kendi çevrem için) pek rastlanılmadığı, durduk yere roman falan okuyanların garip karşılandığı dönemde evlerde kitap namına bulabileceğiniz iki şey bulurdunuz genelde. Özene bezene yapılmış kılıfında Kuran-ı Kerim ve Ana Britannica tarzı ansiklopedi…


Aliço
Mardinli
Questo post è di un gruppo suggerito

GESOhAO
12 aprile 2024 · ha pubblicato un post in Kitap Kulübü

Gruba hoş geldiniz!

Aliço
Mardinli
bottom of page